Dalība IX starptautiskajā plenērā – konkursā Ņasvižā Baltkrievijā.
Vienu nedēļu maijā divas Bēnes Mūzikas un mākslas skolas audzēknes Annija Siliņa, Laura Bluķe un skolotāja Ivita Ceriņa piedalījās IX starptautiskajā jauno mākslinieku plenērā – konkursā “Ņasviža. Pils. Retro 20-30-tie gadi 20 gadsimts”, kurš veltīts Ņasvižas māksliniekam Mihailam Sevrukam. Plenērā vēl piedalījās vairāku mākslas izglītības skolu audzēkņi un pedagogi no Baltkrievijas, Krievijas, Lietuvas un Polijas. Dalībnieki bija ielūgti no Ņasvižas rajona sadraudzības pilsētām, tāpēc notika arī pieņemšana pie pilsētas izpildkomitejas priekšsēdētāja. Ņasvižā mūs sagaidīja jauks un saulains laiks, jauni iespaidi un iespēja papildināt zināšanas mākslas jomā. Apmeklējām pilsētas skaistākās vietas, Radzivilu dzimtas rezidenci Ņasvižas pils kompleksu un parku, baznīcu, Rātsnamu un mākslinieka M. Sevruka māju – muzeju. Pilsēta un valsts ir ļoti sakopta un mierīga. Ēkas tiek atjaunotas un veidoti apstādījumi. Plenēra uzdevums bija gleznot savas interpretācijas par pilsētas un pils iespaidiem, arhitektūru un fantāzijas kompozīcijas par laiku pirms 100 gadiem. Ļoti noderīgi bija uzzināt citu dalībvalstu mākslas skolu pieredzi, redzēt viņu gleznošanas stilu un veidu, kādus materiālus lieto un kādas kompozīcijas dominē. Notika arī skolotāju seminārs, kurā katra skola pastāstīja par savu darbu, kā arī varēja iepazīties ar Ņasvižas mākslinieka Mihaila Sevruka daiļradi. Bija apskatāmas arī audzēkņu darbu izstādes. Paldies Ņasvižas pilsētai par uzņemšanu un Auces novada pašvaldībai par iespēju piedalīties plenērā.
|
|
2016./2017. mācību gada nobeiguma darbi programmās "Vizuāli plastiskā māksla" un "Datordizains".
Šajā mācību gadā programmas "Vizuāli plastiskā māksla" un "Datordizains" beidza četri audzēkņi. Anete Santa Legzdure nobeiguma darbā "Fotogrāfija kā satura un dekoratīvs elements priekšmetu dizainā" veidoja galda spēles, izmantojot pašas fotografētas fotogrāfijas. Diāna Jakuboviča gleznoja divpadsmit gleznas, kurās attēloja ainavas, par iedvesmu izmantojot pašas fotografētas dabas fotogrāfijas. Savukārt Samanta Tursa veidoja apģērba dizainu auduma aplikācijas tehnikā, un tapa kleita no kaklasaitēm. Beāte Ševļakova atdarināja V. Purvīša gleznas "Pilsētas nomale" glezniecības stilu un pētīja mākslinieka gleznās izmantoto koloristiku.
|
|
Atzinība Latvijas bērnu un jauniešu 12. karikatūru konkursā «Runča piedzīvojumi: Gunāram Bērziņam 90».
Bēnes Mūzikas un mākslas skolas audzēknis Ralfs Žukovskis ar diviem darbiem piedalījās Latvijas bērnu un jauniešu 12. karikatūru konkursā «Runča piedzīvojumi: Gunāram Bērziņam 90». Konkursā tika iesniegti 618 darbi, kurus radīja 59 Latvijas Mākslas un vispārizglītojošās vidusskolas un pieaugušie dalībnieki. 15-18 gadu vecuma grupā Ralfs ieguva atzinību. Paldies skolotājai Vinetai Ribakai par audzēkņa sagatavošanu konkursam.
|
|
Izstādes Auces novada domes ēkā.
Visu aprīli notika četras izstādes Auces novada domes ēkā. Katru nedēļu izstādes tika mainītas, lai īsā laikā apmeklētāji varētu ieskatīties Bēnes Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu veikumā. Pirmā izstāde bija programmas “Datordizains” audzēkņu fotogrāfiju izstāde. Otrā bija dažādu tehniku darbu izstāde, kurā redzami gleznojumi, grafikas, datorgrafikas un keramikas darbi. Trešo un ceturto nedēļu bija apskatāmas jauno mākslinieku Ralfa Žukovska un Kristas Hotuļevas personālizstādes. Šī ideja radās, lai mēneša laikā spētu parādīt vairākus dažādu tehniku mākslas darbus, tā būtu mainīga, piemērota izstādes vietai un iespējām. Skola saņēmusi daudzas labas atsauksmes par šo izstādi no tās apmeklētājiem, liela daļa izstādīto darbu būs apskatāmi arī maijā Lielauces Tautas namā. Audzēkņu darbu izstādes turpināsies arī Vecauces ev.lut. baznīcā un Vecauces pilī.
|
|
Ralfa Žukovska radošo darbu pēcpusdiena.
Bēnes Mūzikas un mākslas skolā turpinās tradīcija rīkot audzēkņu radošās pēcpusdienas, kurās viņi var parādīt savu veikumu mākslā vai dizainā ārpus mācību stundām. Šoreiz 4. kursa audzēknis Ralfs Žukovskis rīkoja improvizētu modes skati, kurā bija apskatāmi viņa paša radīti tērpi. Ralfs no viena tērpa, kurš viņam neliekas interesants, izgatavo jaunu tērpu, gan pievienojot jaunas detaļas no audumiem, gan pats izšujot ar roku daudzveidīgus zīmējumus, gan šujot ar šujmašīnu un dekorējot ar dažādiem elementiem. Modes skati dokumentēja un vienlaikus praktizējās fotografēšanā pārējie programmas “Datordizains” audzēkņi. Izmantojot skolas foto studijas aprīkojumu, bija izveidota foto studija brīvprātīgajām modelēm, kuras vēlējās demonstrēt tērpus. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja arī pašiem piedalīties jauna tērpa tapšanā, šī ideja aizrāva daudzus, arī tos, kuri sākotnēji bija skeptiski. Ralfam ir daudz ideju, laba mākslinieciskā gaume un vēlme radīt jaunus mākslas darbus. Skolas skolotāji atbalstīs puisi viņa radošajā darbībā un palīdzēs īstenot viņa sapni lielajā mākslas pasaulē.
|
|
Valsts konkurss mākslā un dizainā.
2017. gada Latvijas izglītības iestāžu profesionālās ievirzes mākslas un dizaina izglītības programmu audzēkņu valsts konkursa tēma ir grafiskais dizains. Konkursā piedalījās audzēkņi no simts izglītības iestādēm. Jaunākie dalībnieki konkursa uzdevuma ietvaros veidoja grafisko noformējumu konfektēm, bet lielākie veidoja iepakojuma dizainu smūtijam un veselīgam našķim. Žūrija vērtēja katra produkta maketu un grafisko planšeti, vērtējot gan audzēkņu izdomu un grafiskās kvalitātes, gan tehnisko izpildījumu.
Bēnes Mūzikas un mākslas skolu pārstāvēja jaunākās grupas Daniela Grābēnas, Alises Klepecas, vidējās grupas Dženijas Zeltiņas, Ketijas Ketas Feldmanes un vecākās grupas Lauras Bluķes un Ralfa Žukovska audzēkņu darbi. Žūrija, kuras sastāvā bija Latvijas mākslas un dizaina vidusskolu pārstāvji, Latvijas Iepakojuma asociācijas Valdes priekšsēdētāja Iveta Krauja, Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektore Ieva Bečere un Latvijas Nacionālā kultūras centra vizuālās mākslas izglītības eksperte Ilze Kupča, mūsu skolas veikumu bija novērtējusi ar labiem punktiem un iekļuvām konkursa III kārtā, kura notika PIKC Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. Tur audzēkņiem bija jāveic citi uzdevumi grafiskajā dizainā, jāveido plakātu, iepakojumu un noformējumu dizains. Vienlaikus arī skolotājas Ivita Ceriņa un Vineta Ribaka veidoja metodiskos materiālus, lai dalītos ar citām skolām savās idejās par grafiskā dizaina mācību uzdevumiem dažādās vecuma grupās. Konkursa noslēgums norisinājās Madonā ar visas Latvijas mākslas un dizaina skolu skolotāju metodisko konferenci. Konferencē ar savu izstrādāto materiālu par grafiskā dizaina uzdevumiem uzstājās skolotāja Ivita Ceriņa. Pēc konferences tika saņemts uzaicinājums publicēt šo materiālu laikrakstā “Izglītība un Kultūra”. |
|
Datordizaina projekts - Piparkūkas.
Bēnes Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi (skolotāja Ivita Ceriņa) turpina savu sadarbību ar Bēnes maizes ceptuvi. Pagājuša gada nogalē tapa uzlīmes piparkūkām. Arī šis ir vairāku audzēkņu kopdarbs, tapis no skicēm un izstrādāts līdz gatavam produktam. Sākumā bija ideja veidot vienu uzlīmi, bet ceptuves vadība izvēlējās izmantot vairākus mūsu piedāvātos variantus ar dažādiem tēliem – piparkūku sirdi, sniegavīru, gaiļiem, egli un briedi. Arī piparkūku mīkla tika pie jaunas etiķetes. Kā pastāstīja Bēnes maizes ceptuves ražošanas vadītāja Žanna Veršakova, kopumā izstrādātais audzēkņu projekts izdevās ļoti veiksmīgs, par to saņemti daudz labi vārdi no pircējiem. Pirmais kopējā sadarbībā tapa dizains “Galvaspilsētas kēksa” etiķetei. Tiek plānots, ka turpināt šo sadarbību arī turpmāk.
|
|
Bēnes Mūzikas un mākslas skolas audzēkņa darbs iekļauts īpašā kalendārā.
Bēnes Mūzikas un mākslas skolas audzēkņa Mārtiņa Cēsnieka datorgrafikas un foto tehnikā veidotais darbs par Jaņa Rozentāla gleznu "Pašportrets" kopā ar 12 citu Latvijas skolēnu darbiem iekļauts īpašā 2017. gada kalendārā, kas jau piekto reizi top UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) un izglītības uzņēmuma “Lielvārds” konkursā “Darini kalendāru”. Konkursam tika iesniegti vairāk nekā 300 darbi no 80 Latvijas skolām.
Atzīmējot Jaņa Rozentāla 150. jubilejas gadu, norisinājās “Darini kalendāru” konkurss, šoreiz ar devīzi – “Solis gleznā”. Tajā bērni un jaunieši aicināti veidot vizuālo noformējumu 2017. gada kalendāram, veltot to Jaņa Rozentāla un citu Latvijas mākslinieku daiļradei. 2017. gadā apritēs arī 130 gadi kopš Ģederta Eliasa, 145 gadi kopš Vilhelma Purvīša un 148 gadi kopš Johana Valtera dzimšanas, un viņi uzskatāmi par Jaņa Rozentāla laikabiedriem un latviešu glezniecības meistariem. Tuvojoties Latvijas simtgadei, ir būtiski izcelt tās personības, kas devušas nozīmīgu ieguldījumu latviešu kultūras attīstībā, kuru darbi veido Latvijas kultūras kanonu un kuri vienlaikus spējuši aktīvi līdzdarboties kultūras procesos, stiprinot starpkultūru sakarus un vairojot latviešu kultūras atpazīstamību starptautiski. Tāpēc, lai mudinātu bērnus un jauniešus iepazīt mūsu tautas dižo mākslinieku daiļradi un personību, konkursa dalībnieki aicināti pētīt viņu darbus, interesēties par laiku un vēsturisko vidi, lai atdarinātu mākslinieku gleznas ar digitālās fotogrāfijas palīdzību. Jaņa Rozentāla 150. gadadiena guvusi arī starptautiskās sabiedrības ievērību. Tā iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā 2016.–2017. gadam. Šis kalendārs ir UNESCO iniciatīva, lai izceltu dalībvalstu īpašās personības un notikumus, kuri simbolizē organizācijas vērtības izglītībā, kultūrā un zinātnē. Konkursu “Darini kalendāru” šogad rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, izglītības uzņēmums “Lielvārds”, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs sadarbībā ar citiem Jaņa Rozentāla un viņa laikabiedru muzejiem un Latvijas izglītības iestādēm. Konkursu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Kalendārs būs pieejams ierobežotā tirāžā, un tiks izplatīts kā dāvinājums. Mārtiņam konkursa darbu veidojot palīdzēja Bēnes Mūzikas un mākslas skolas pedagoģes Inta Dargevica un Ivita Ceriņa. Teksts un foto no publicitātes materiāliem. Attēlos: Balvas pasniegšana un UNESCO LNK ģenerālsekretāre Baiba Moļņika ar 2017. gada kalendāra marta mēneša darba autoru - Mārtiņu Cēsnieku. |
|
Bēnes Mūzikas un mākslas skolas 25 gadu dzimšanas diena.
Tā ir vērtība, ar kuru varam lepoties, tas irviens no mūsu novada veiksmes stāstiem. Tādi vārdi skolas jubilejā skanēja ne reizi vien. Ikviens, kurš oktobra pēcpusdienā ieradās sveikt Bēnes Mūzikas un mākslas skolu, sajuta to īpašo radošo noskaņu, kura mazajā skola valda jau 25 gadus.
Bēnes Mūzikas un mākslas skola darbojas no 1991.gada. Skola dibināta 1989.gadā kā Dobeles mūzikas skolas filiāle. 1991.gadā kļūst par patstāvīgu Mūzikas un mākslas skolu. Skolas direktore visus 25 gadus ir Gita Aleksejeva. Vidēji katru gadu skolā mācās 100 audzēkņi. Strādā desmit pedagogi. Uz 2015. gadu skolu absolvējuši 212 audzēkņi. No viņiem 42 (26 mākslā, 16 mūzikā) turpinājuši mācīties iestādēs, kurās apgūst profesiju saistībā ar mūziku un mākslu. Pirms svinīgā pasākuma Bēnes tautas namā viesi bija aicināti tikties skolas pagalmā, lai atklātu akmeni, pie kura piestiprināta plāksne ar vēstījumu, ka šajā ēkā 1879. gadā darbu sāka pirmā skola Bēnē. Turpat visi pirmoreiz varēja aplūkot instalāciju – molbertu, kurš izveidots skolas priekšā un turpmāk būs skolas nosaukuma informācijas zīme. Uz tā redzams skolas logotips, kuru jau 2002. gadā izveidoja ilgadējais skolas skolotājs Raitis Junkers, bet paša molberta dizainu veidoja skolas absolvente un skolotāja Ivita Ceriņa. Kā dāvaniņu viesi un skolas absolventi jubilejā saņēma skolas bukletu, kuru speciāli šim pasākumam izveidojuši skolas mācību programmas “Datordizains” audzēkņi. Sirsnīgs un daudzveidīgs bija skolas dzimšanas dienas koncerts, kurā krāsainus sapņus mūzikā izspēlēja gan skolas absolventi, gan esošie audzēkņi, gan pedagogi. Lepojamies ar visiem mūsu absoventiem, tāpec īpaši liels paldies tiem, kuri rādīja savu apgūto tālākizglītībā kā mūzikā, tā mākslā. Dzirdējām skolas absolventes, tagad Jāzepa Mediņa skolas audzēknes, Aivas Rencbergas klavierspēli. Mums dziedāja arī Jelgavas mūzikas vidusskolas audzēkņi Annija Rencberga, Aivis Antonovs un Jolanta Cilinska. Fagotu, šo reto instrumentu, spēlēja skolas absolvents, tagadējais LNBS orķestra dalībnieks Intars Grīnbergs. Savus radošos darbus – jaunizveidotās kompozīcijas skolas jubilejai spēlēja mūsu skolas šī gada audzēkņi. Uzstājās skolas pūšamo un sitamo instrumentu ansamblis. Dziesmu klātesošajiem veltīja skolas absolventes Gita, Tanita un Aelita. Radošu dzirksti un dzīvesprieku koncertā ienesa pedagogu akordeonistu ansamblis. Mākslas nodaļu dzimšanas dienas pasākumā pārstāvēja skolas absolvente Līga Holodņikova ar savu darbu izstādi. Skolotāju un viesu portretus pasākuma laikā radoši zīmēja absolvente Krista Hotuļeva. Jebkuram pasākuma apmeklētājam bija iespēja kļūt par mākslinieku un piedaīties triptiha gleznošanā, jo brīvi bija pieejami lielie audekli, otas un krāsas mākslinieku stūrītī. Šie darbi būs redzami skolā, kur jau atrodas skolas 10 un 18 gadu jubilejas viesu gleznotais kopdarbs. Pasākumā sumināja katru skolas skolotāju, pateicās cilvēkiem, kuri realizēja ieceri par šādas skolas izveidi Bēnē. Ilggadējie skolotāji saņēma atzinības rakstus no Latvijas Nacionālā kultūras centra, betskola un direktore pateicības rakstu arī no pašvaldības. Paldies sacīja arī skolas ilggadējiem darbiniekiem, absolventiem, vecākiem un atbalstītājiem. Labus vārdus skolas direktorei Gitai Aleksejevai un visam skolas kolektīvam vēlēja daudzie sveicēji. Īpašs viesis bija novadnieka – izcilā tekstilmākslinieka Rūdolfa Heimrāta, kurš dzimis Bēnē, dēls interjera dizaineris un mākslinieks Mārtiņš Heimrāts. Viņš pasniedza skolai dāvanu – tēva zīmētu skici gobelēnam “Ganiņš”, kā arī sacīja, ka tieši Bēnē viņa tēvs smēlies pirmo iedvesmu savam radošajam darbam mūža garumā. Mākslinieks teica arī vārdus, ka ne visi, kuri beidz mākslas vai mūzikas skolu, kļūst par māksliniekiem vai mūziķiem, bet visi, kuri ir absolvējuši šīs mācību iestādes, labāk redz un labāk dzird, jo ir mācījušies saskatīt un sadzirdēt lietas, ko citi neredz un nedzird. Arī vēlāk sarunās, M. Heimrāts atzina, ka tā ir liela bagātība šādas skolas lauku bērniem un jauniešiem, jo Latvijas laukos slēpjas patiesie garīguma krājumi, kuri ir neizsmeļami. Jaukas dāvanas skolotājiem bija Intas Dargevicas apgleznotās šalles, bet īpašu dāvanu bija sarūpējis pagasts – jubilejas rītā skolas apkārtnē tika iestādītās liepas. Pēc pasākuma skolas kolektīvā pārrunājām iespaidus un tiešām priecājamies par saviem absolventiem, ka viņi izauguši par inteliģentiem, izglītotiem cilvēkiem, kuri ir mūsu nākotne. Īpašs prieks par tiem, kuri turpina apgūt mūziku vai mākslu, nesot tālāk mazu daļiņu no savas pirmās mūzikas un mākslas skolas. |
|